Horetim a devenit membră în Corps Touristique Austria și va promova Timișoara și proiectul Banat Regiune Gastronomică Europeană 2028 la Viena
Horetim a devenit membră în Corps Touristique Austria, asociație care organizează anual cel mai mare eveniment de socializare și networking al industriei turismului din Austria.
În calitate de nou membru, organizația va prezenta destinația Timișoara/Timiș și proiectul Banat Regiune Gastronomică Europeană 2028 în fața a 300 de invitați, printre care oameni de presă, reprezentanți ai birourilor turistice naționale din mai multe țări europene, precum și reprezentanți ai unor agenții de turism și turoperatori.

Corps Touristique Austria reunește organizațiile naționale oficiale de turism și reprezentanțele turistice ale numeroaselor țări active în Austria. Asociația promovează schimbul profesional de experiență, colaborarea în cadrul industriei turismului și dialogul dintre turism, mass-media și mediul economic.
Summer Lounge, organizat de Corps Touristique Austria, a ajuns la cea de-a 17-a ediție și reunește anual peste 300 de invitați din rândul tour-operatorilor, agențiilor de turism și presei. Evenimentul este dedicat profesioniștilor din vânzări și turism din Austria și are loc într-un local din Viena situat pe malul Canalului Dunării. Participarea este gratuită pentru invitați, evenimentul fiind finanțat de oficii naționale de turism partenere, sponsori și parteneri din industria turismului.

„În cadrul acestui eveniment, vom organiza o degustare de produse gastronomice locale, menită să promoveze destinația Timișoara și proiectul Banat Regiune Gastronomică Europeană 2028. Pentru a oferi o experiență autentică și completă, considerăm că berea Timișoreana este partenerul firesc pentru această inițiativă. Alegerea brandului Timișoreana nu este deloc întâmplătoare, ci se bazează pe o poveste extraordinară și pe o conexiune istorică profundă cu piața austriacă”, a declarat Corina Macri, președintele Horetim.
Potrivit informațiilor prezentate, Fabrica de Bere Timișoreana, atestată în anul 1718 și descrisă ca fiind prima de pe teritoriul actual al României, a fost înființată la inițiativa autorităților austriece, sub administrația habsburgică a Prințului Eugen de Savoia. Conform sursei, această moștenire comună reprezintă o legătură istorică cu publicul din Viena.
Sursa: StiriCompanii.ro
S-ar putea să-ți placă și
Tu ce husă ai ales pentru telefonul tău?
ianuarie 25, 2022
Calvin Klein prezintă noua campanie Menswear Primăvară 2024, cu Idris Elba în rolul principal
februarie 7, 2024